Pelargonia to znana, lubiana i powszechnie roślina ozdobna. Ozdabia nasze tarasy, balkony, parapety. Dziś odpowiemy na często pytanie, które często zadają jej posiadacze – dlaczego pelargonia żółknie?
Trzeba zacząć od najważniejszej kwestii: pelargonie należą do grupy roślin posiadających ogromne zapotrzebowanie na składniki mineralne. Nawożenie tej rośliny to bardzo ważna kwestia. Trzeba jednak upewnić się, że nawóz zawiera potas, bo właśnie brak tego pierwiastka może przyczynić się do pogorszenie stanu pelargonii, w tym żółknięcia liści.
Drugą najczęstszą przyczyną żółknięcia liści pelargonii jest nieregularne podlewanie. Gdy ją przesuszymy i zostanie zbyt obficie podlana może dojść do stałego uszkodzenia korzeni. Stojąca w doniczce woda pozbawi korzeni dostępu do powietrza i w ten sposób roślina może zgnić lub uschnąć.
Istnieje jeszcze szansa, że roślina żółknie przez obecność szkodników. Jeśli je zauważymy warto spryskać je odpowiednim preparatem (dostępne w sklepach ogrodniczych). Najczęściej remedium na zniszczenie pelargonii jest ograniczenie podlewania i odpowiednie nawożenie.