Chwasty w ogrodzie są chyba ostatnią rzeczą, która mogłaby nas ucieszyć. Do niedawna zbyt wiele osób bezrefleksyjnie stosowało w takich przypadkach opryski. Dzisiaj takie rozwiązania są krytykowane. Jak więc pozbyć się chwastów z ogrodu bez stosowania ciężkiej chemii? Oto kilka sposobów, które mogą się przydać każdej osobie kochającej zieleń.
Pisząc o chwastach w ogrodzie, trzeba mieć świadomość zróżnicowania panującego w niechcianej przez nas roślinności. Nie każdy z nich jest jednakowo uciążliwy. Istnieją jednak takie, które poza niezbyt ciekawym wyglądem, łączy duża ekspansywność. Wysianie się ich lub rozrośnięcie w ogrodzie zwiastować będzie kolejne problemy, z których trudno będzie nam wyjść. Wymienia się tu rośliny zielne, ale też mchy, paprocie czy krzewy. Co je wszystkie charakteryzuje?
Cechy chwastów ogrodowych:
Które chwasty w ogrodzie najczęściej są utrapieniem osób uwielbiających hodować rośliny i które z nich są najtrudniejsze do wyplenienia?
Niekiedy się zdarza, że chęć pójścia na skróty i sięgnięcia po chemiczne środki ochrony roślin odciąga nas od znacznie prostszych działań, bo polegających na stosowaniu środków znajdujących się w każdym domu lub łatwych do nabycia np. w aptece. Co może być skuteczne?
>> Zobacz też: Chwasty. Jak się ich pozbyć skutecznie z podjazdu?
Alternatywą dla ciężkiej chemii mogą być preparaty, z których usunięto najbardziej szkodliwe środki, choćby wymieniony glifosat. Preparaty oparte na wyciągach roślinnych to dobra propozycja dla tych osób, które chcą uprawiać ogródek w sposób ekologiczny, ale nie posiadają wystarczająco dużo czasu. Każdorazowo, sięgając po taki produkt, należy się upewniać co do jego składu. Nie powinno być w nim szkodliwych dla ludzi i zwierząt herbicydów.
W sytuacji, gdy do opanowania mamy niewielki ogródek, skuteczne mogą się okazać tradycyjne i proste sposoby. Pielenie jest jednym z nich. Również i w tym przypadku konieczne jest zachowanie kilku prostych zasad. Przede wszystkim samo mechaniczne oczyszczanie ogródka wykonuje się, zanim na roślinach pojawią się nasiona. Wszystko po to, żeby nie doszło do ich wysiania w przestrzeni ogrodu. Najlepiej jest też wynieść je na śmietnik, bo kompostowanie również może powodować dalsze rozsiewanie niechcianych roślin. Przed ponownym namnożeniem się chwastów pomaga też chronić ściółkowanie. Można też pod warstwę ściółki ułożyć dla zabezpieczenia geotkaninę.