Duże rośliny ozdobne do domu — najwytrzymalsze okazy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Duże rośliny ozdobne do domu — najwytrzymalsze okazy

Rośliny wkroczyły na salony i wygląda na to, że nigdzie się nie wybierają. Coraz więcej osób odkrywa w sobie duszę domorosłego botanika, który chce w swoim domu posiadać piękne, zdrowe okazy. 

Kiedy mamy do dyspozycji duże przestrzenie, to pokusa posiadania dużych roślin jest jeszcze silniejsza. Czy trzeba się przed nią bronić, nawet jeśli średnio radzimy sobie z roślinną pielęgnacją? Zdecydowanie nie! Oto zestawienie prostych w uprawie, a co za tym idzie, wytrzymałych dużych roślin ozdobnych, które odmienią każde wnętrze

Piękne i okazałe, a zarazem „proste w obsłudze”?

Nie każdy ma tak zwaną rękę do kwiatów, choćby nie wiadomo jak nad tym ubolewał. Na szczęście nie oznacza to wcale, że musi rezygnować ze swojego marzenia o dorodnych i dużych egzemplarzach kwietnych w swoim domu. Jak zapewne wiecie, jest wiele gatunków roślin doniczkowych, z którymi poradzi sobie nawet laik.

Przy odrobinie zaangażowania i uwagi nawet początkujący jest w stanie wyhodować sporych rozmiarów rośliny w ciągu kilku miesięcy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu nabyć interesującą nas wielkościowo roślinę, jednak wtedy musimy liczyć się również z jej wyższą od standardowej ceną.

Duże rośliny, które ozdobią Twoje wnętrza:

Areca

Piękna palma o dużych, rozłożystych pióropuszach liści cudownie wypełnia przestrzeń. W warunkach domowych może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Lubi ciepło, więc bez oporów możesz postawić ją nawet przy grzejniku, nie bojąc się, że coś jej się stanie. Lubi też wysoką wilgotność, dlatego warto ją zraszać. Palma ta uważana jest za jedną z lepiej oczyszczających powietrze roślin. 

Kaktusy

Kaktusy zna chyba każdy. Nie wymagają ciągłej opieki, a kiedy przez dłuższy czas zapomnimy o ich podlewaniu, nic im się nie stanie. Również one w zależności od gatunku potrafią osiągać duże rozmiary, co niestety zajmuje czas, jednak naszym zdaniem zdecydowanie warto, gdyż niesamowicie urozmaicają i wzbogacają wnętrze.

Monstera

Królowa salonów. Już sama nazwa daje do zrozumienia, że potrafi osiągnąć monstrualne wielkości. Przy właściwej pielęgnacji jeden liść może mieć średnicę nawet 60 cm. Zapewniając jej dostęp do rozproszonego światła, odpowiednią glebę i nawet stosunkowo nieregularne podlewanie jej piękno z pewnością Cię zaskoczy.

>> Sprawdź również: Jak dbać o rośliny egzotyczne w domu 

Sanseveria 

To kolejny prosty w uprawie kwiat o niecodziennej urodzie, któremu początkowe błędy w uprawie nie są w stanie odebrać życia. Naprawdę piękne i okazałe sanseverie wyhodujemy, zapewniając im dużo światła i wilgoci, jednak poradzą sobie również w suchym otoczeniu. Dorosłe egzemplarze potrafią osiągać wysokość nawet do 150 cm. Ozdobne liście w kształcie szabli ozdobią salon czy przedpokój, ale równie dobrze sprawdzą się w sypialni, gdyż filtrują powietrze w pomieszczeniu, w którym zostaną ustawione.

Aloes

Podobnie jak kaktusy, może osiągać zaskakujące wielkości, zwłaszcza jeśli mu na to pozwolimy. Nie zauważysz również opłakanych skutków w jego wyglądzie, nawet jeśli przez dłuższy czas zapomnisz o jego podlewaniu. Co więcej, mając go w domu, zawsze będziesz mieć pod ręką jego drogocenny miąższ, który możesz wykorzystać na przykład do zrobienia maseczki na twarz bądź okładu ramion czy dekoltu, kiedy sparzy Cię słońce.

Zdj. główne: Brina Blum/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*