Jak ożywić małe wnętrza?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ożywić małe wnętrza?

Małe wnętrza mogą wydawać się wielu osobom dość problematyczne. Jak je więc urządzić, aby były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Podpowiadamy, co zrobić, aby ożywić niewielkie pomieszczenie.  

Nie masz pomysłu jak ożywić małe wnętrze? Przychodzimy z pomocą! Dowiedz się, jak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. 

Jakie kolory wybrać?

W małych wnętrzach ogromną rolę odgrywa kolorystyka, a szczególnie barwy, w jakich są podstawy pomieszczenia, czyli ściany, sufit i podłoga. Najlepsze będą z pewnością jasne odcienie, które optycznie powiększą wnętrze. Nie musisz jednak decydować się na klasyczną biel – równie dobrze sprawdzą się nieco żywsze kolory, takie jak delikatne pastele, a także eleganckie odcienie szarości oraz beżu. Zadbaj także o gładką fakturę ścian. 

Kolorystyka jest bardzo istotna także podczas urządzania niewielkich łazienek lub kuchni. Wybierając płytki ceramiczne do tych wnętrz, również postaraj się, aby były one dość jasne. Sporą rolę odgrywa w tym wypadku także wykończenie płytek. Najlepiej sprawdzą się te połyskujące, które pięknie odbijają światło, optycznie powiększając przy tym Twoje wnętrze. 

Meble do małych pomieszczeń

Mimo że kolory ścian są bardzo istotne, to nie możemy zapomnieć także o kolorze mebli. Tutaj również warto postawić na jasne, nieprzytłaczające barwy. Jednak aby ożywić wnętrze i nadać mu charakteru, możesz zdecydować się na mocniejszy akcent w postaci sofy o intensywnym kolorze, na przykład czerwieni, ciemnej butelkowej zieleni lub turkusu. Dzięki temu wnętrze wciąż będzie optycznie powiększone za pomocą delikatnych jasnych odcieni, ale jednocześnie ożywione pięknym kolorowym akcentem.

A jaką formę mebli wybrać? Przede wszystkim lekką. Dzięki temu również Twoje wnętrze będzie wydawało się lekkie, a nie niepotrzebne zagracone. Świetnie sprawdzą się na przykład meble na nóżkach, zwróć jednak uwagę, aby nóżki były delikatne, zgrabne i cienkie. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór mebli wysokich, a nie szerokich oraz możliwie jak najczęstsze zastępowanie zamkniętych szafek półkami. 

Wybieramy dodatki

Ogromną rolę w ożywianiu mieszkania mają oczywiście dodatki i akcesoria. W tej roli najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe. Dzięki nim wnętrze stanie się żywsze i bardziej zbliżone do natury, co z pewnością ułatwi Ci zrelaksowanie się. Najlepsze doniczkowe roślinki do mieszkania, które nie wymagają od swoich właścicieli wygórowanych zdolności ogrodniczych, są między innymi monstery, draceny, wszelkiego rodzaju sukulenty oraz różne gatunki kaktusów.

Jako dekoracje małego wnętrza świetnie sprawdzą się także wszystkie ozdoby naścienne, które nie „ukradną” cennego miejsca. Wieszając na ścianach zdjęcia lub kolorowe obrazy, z pewnością tchniesz w nie nieco życia. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Doskonałą ozdobą na ścianę w małym pokoju są także lustra. Będą one dodatkowo odbijać światło i znakomicie powiększać wnętrze.

À propos światła – również ono jest bardzo istotne. Postaraj się, aby w pomieszczeniu znalazło się zarówno światło punktowe, jak i rozproszone oraz zadbaj o maksymalną ilość światła naturalnego. Aby nie zniweczyć  efektów, pamiętaj też, by nie zasłaniać okien ciężkimi, ciemnymi zasłonami lub roletami.

Zdjęcie autorstwa Chait Goli z Pexels

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*