Nasiona kwiatów – co kupić do przydomowego ogrodu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nasiona kwiatów – co kupić do przydomowego ogrodu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiosna to czas, kiedy chętnie kupujemy nasiona kwiatów. Dzięki nim nasz ogród ma szansę stać się wyjątkowym, magicznym, kolorowym miejscem. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie nasiona kwiatów sprawdzą się w każdym ogrodzie. Doświadczeni ogrodnicy zawsze długo zastanawiają się zanim kupią nasiona kwiatów, których nie znają.

Nasiona kwiatów pasujące do stylu ogrodu

Zanim zaczniemy kupować nasiona kwiatów, zastanówmy się dobrze nad stylem swojego ogrodu. Możemy zdecydować się na elegancki styl minimalistyczny lub przeciwnie – styl wiejski, naturalistyczny, pełen kolorowych kwiatów różnych gatunków. Unikajmy sadzenia w ogrodzie kwiatów, które nie będą pasowały do jego stylu.

Kwiaty odpowiednie do warunków panujących w naszym ogrodzie

Nie jest dobrym pomysłem kupowanie nasion kwiatów tylko na podstawie ich wyglądu. W każdym ogrodzie panują różne warunki, dlatego bardzo istotne jest, żeby wybierać rośliny, którym takie warunki będą odpowiadały. Wiele gatunków kwiatów potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego. Jednak gdy poszukamy, znajdziemy również bardzo atrakcyjne kwiaty, które można posadzić w cieniu.

Jeżeli gleba w naszym ogrodzie posiada kwaśne pH, warto jest posadzić w niej takie kwiaty jak na przykład niecierpki, begonie, sasanki czy koleusy. Na podłożu o pH zasadowym udają się goździki, firletki, floksy, bodziszki czy niektóre dzwonki.

Nie wszystkie kwiaty tolerują glebę suchą i piaszczystą, jednak nie będzie ona problemem dla takich kwiatów jak gęsiówki, dziewanny, ubiorki czy pięciorniki. Z kolei na podłożu wilgotnym i zbitym można posadzić niezapominajki, orliki i lobelie.

Liczy się termin kwitnienia

Jedną z ważniejszych informacji, na które należy zwrócić uwagę wybierając nasiona kwiatów do naszego ogrodu jest ich termin kwitnienia. Naszym celem powinno być posiadanie kwiatów o różnych terminach kwitnienia. Idealnie byłoby, gdyby w ogrodzie kwiaty kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie ma sensu kupowanie jedynie kwiatów kwitnących w lipcu, gdyż w takim wypadku nasz ogród przez większość czasu będzie wyglądał smutno.

Kwiaty o różnych terminach kwitnienia warto też sadzić w różnych częściach ogrodu. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdzie tylko w jednym miejscu znajdują się rośliny kwitnące.

Sprawdźmy jakie rośliny mamy w ogrodzie

Wybierając nasiona kwiatów powinniśmy sprawdzić jakie rośliny rosną już w naszym ogrodzie. Pamiętajmy, że część roślin lubi swoje towarzystwo, ale niektóre gatunki mogą się nie tolerować. Dodatkowo jeżeli posiadamy w ogrodzie kwiaty, które kwitną w czerwcu i lipcu, dobrym pomysłem będzie szukanie w sklepie ogrodniczym nasion kwiatów kwitnących wczesną wiosną i późną jesienią.

Kupujmy nasiona kwiatów pochodzące z Polski

Dobrą praktyką jest kupowanie nasion kwiatów z Polski lub krajów o zbliżonym klimacie. Jest to ważne, gdyż wówczas nie będziemy mieć problemów z uprawą takich roślin. Jeżeli posadzimy kwiaty z regionów o klimacie tropikalnym, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że nie przetrwają one nawet lekkich przymrozków.

Jeżeli zależy nam na roślinach pochodzących z cieplejszego klimatu, posadźmy je w szklarni lub w tunelu foliowym.

Nasiona tylko od renomowanych producentów

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby kupować nasiona kwiatów wyłącznie od renomowanych, polskich producentów takich jak W.Legutko, nawet jeżeli są one nieco droższe. Nigdy natomiast nie kupujmy nasion na wagę i nasion niewiadomego pochodzenia. Ich niska cena może być spowodowana faktem, że są one uszkodzone, przeterminowane, zawierają larwy szkodników lub są zainfekowane przez choroby roślin. Kupno i posadzenie takich nasion to ryzyko również dla innych roślin znajdujących się w naszym ogrodzie.

Fot.: materiał Klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*